Iran - Drogą Królewską do świątyń ognia - Geotour

Dodane: Poniedziałek, 29 Czerwiec, 2020  10:16
  • Kategoria: Wakacje i turystyka
  • Cena: 5 899 zł

Opis oferty:

Mezopotamia - zabytki z początków cywilizacji • Sziraz - miasto poetów i ogrodów • Persepolis - religijne centrum dawnej Persji • Pasargady - kolebka imperium Cyrusa Wielkiego • Jazd - świątynie ognia i wieże wiatru • Isfahan - połowa świata

Dzień 1
Zbiórka w Warszawie, lotnisko Okęcie, stanowisko odpraw Rainbow. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na R.pl/rozklady. Przelot do Ahwazu (możliwe międzylądowania). Po przylocie odprawa celno-paszportowa i transfer na nocleg do hotelu w okolicy Ahwazu (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu; dotyczy klientów którzy dopłacili do tej opcji). (Trasa ok. 30 km).

Dzień 2
Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Ahwazu, stolicy prowincji Chuzestan, znanej z upraw daktyli, olbrzymich złóż ropy naftowej i niebywałej mozaiki etniczno-religijnej. Przespacerujemy się wzdłuż Karunu-najważniejszej rzeki Iranu. Zobaczymy malownicze mosty, karawanseraj Moin ol Todżar jak również miejsca zamieszkałe przez wyznawców tajemniczej religii mandejskiej nazywanych czasem wyznawcami Jana Chrzciciela. Po południu udamy się do regionu Daszt-e Szadegan, znanego z gigantycznego systemu naturalnych kanałów i mokradeł, w których części płynie woda słodka, w innych słona. Dzięki temu obszar ten to jeden z najciekawszych w świecie ekosystemów. Słynne są tutejsze domy budowane z trzciny. Powrót do hotelu w Ahwazie, lub okolicy, nocleg. (Trasa ok. 200 km).

Dzień 3
Po śniadaniu wybierzemy się w górę Karunu do Suzy - liczącej sobie ok. 6000 lat stolicy starożytnego Elamu, później jednej ze stolic imperium Cyrusa Wielkiego. Suza wraz z innymi ośrodkami Mezopotamii, dzięki wynalezieniu pisma i skodyfikowaniu zasad handlu, uważana jest za kolebkę współczesnej cywilizacji. Zobaczymy pozostałości miasta, dominujący nad nim potężny zamek oraz mauzoleum biblijnego proroka Daniela. Następnie przejedziemy do majestatycznego zigguratu Czoga Zanbil (UNESCO), jedynego tak doskonale zachowanego tego typu obiektu w świecie. Olbrzymia budowla przypominająca kształtem piramidę, była elamicką świątynią zbudowaną w XIII w. przed Chrystusem. Kolejnym punktem programu będzie Szusztar - geniusz starożytnej inżynierii hydrologicznej (UNESCO). Obejrzymy unikatowy na skalę światową system wodospadów, tam, młynów i kanałów sprzed prawie 2000 lat. Powrót do hotelu w Ahwazie lub okolicy; nocleg. (Trasa ok. 300 km).

Dzień 4
Wczesnym rankiem wyruszymy śladem Perskiej Drogi Królewskiej - starożytnego szlaku łączącego Mezopotamię z Persją. Mijając przepiękne krajobrazy pokonamy różnicę wysokości ponad 1500 m. Po drodze zobaczymy pozostałości potężnego miasta Biszapur, zbudowanego przez sasanidzkiego króla Szapura I, pogromcę trzech cesarzy rzymskich. W Biszapurze znajdują się pozostałości zabudowań, w tym wspaniałej świątyni Anahity i płaskorzeźb - wszystko w pięknej scenerii gór Zagros. Dojazd do Szirazu, zakwaterowanie w hotelu w okolicy Szirazu; nocleg. (Trasa ok. 580 km).

Dzień 5
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Szirazu, znanego jako miasto poetów i ogrodów, położonego w otoczeniu gór Zagros. Odwiedzimy Narandżestan – położoną w klasycznym perskim ogrodzie rezydencję miejską, zwiedzimy także meczet Nasir ol-Molk, przykład doskonałego połączenia pięknej architektury i gry światła. Odwiedzimy też słynące z oszałamiających dekoracji lustrzanych mauzoleum Ali ebne Hamze. Po zwiedzeniu typowego dla okresu dynastii Zand meczetu Wakil pospacerujemy i zrobimy zakupy na przylegającym do niego przepełnionym atmosferą Orientu bazarze (czas wolny). Następnie przejdziemy obok mieszkalnej twierdzy Karim Chana i udamy się do jednego z ulubionych przez mieszkańców Szirazu miejsc wypoczynku- wytwornego ogrodu Eram, wpisanego razem z innymi ośmioma ogrodami w kraju na listę UNESCO. Dzień zakończymy przy mauzoleum Hafeza, którego poezja do dziś wzrusza miliony Irańczyków. Powrót do hotelu w okolicy Szirazu na nocleg. (Trasa ok. 30 km)

Dzień 6
Po śniadaniu wyruszymy do Persepolis - ceremonialnego serca imperium, zbudowanego przez Dariusza Wielkiego i jego potomków, uważanego swego czasu za "najbogatsze miasto pod słońcem". Obejrzymy m.in. pozostałości uderzających przepychem sal audiencyjnych i pałaców prywatnych, płaskorzeźby orszaku 23 narodów świata i „gwardii nieśmiertelnych”, podejdziemy także pod grobowiec Artakserksesa III, skąd roztacza się wspaniały widok na ruiny. Kolejnym przystankiem będzie Naksz-e Rostam, niezwykły kompleks grobowców władców starożytnego Iranu (m.in. Dariusz, Kserkses) wykutych w pionowej skale oraz płaskorzeźb, przedstawiających triumfy królów sasanidzkich. Następnie wyruszymy w drogę przez góry Zagros aż do miasteczka Abarkuh, w którym zobaczymy jedno z najstarszych drzew świata, liczący sobie przeszło 4500 lat cyprys. Dojazd do hotelu w Jazdzie lub okolicy, nocleg. (Trasa ok. 450 km)

Dzień 7
Dzień zaczniemy od wizyty w Atiszkade- czynnej świątyni ognia, której płomień podtrzymywany jest od 1500 lat. Poznamy zasady i symbolikę jednej z najstarszych monoteistycznych religii świata - zoroastryzmu. Zobaczymy także ulokowane na obrzeżach miasta Dachme, tajemnicze wieże milczenia. Będziemy mieli okazję przespacerować się pośród urokliwych uliczek starego miasta, mijając m.in. Więzienie Aleksandra, czy Mauzoleum Dwunastu Imamów. Idąc labiryntem zadaszonych uliczek dojdziemy do Meczetu Piątkowego o imponująco strzelistych minaretach. Podjedziemy także pod jedną z bardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta - kompleks Amir Czachmag (czas wolny na zakupy słynnych jazdańskich słodyczy), zobaczymy też olbrzymi zbiornik na wodę (ab anbar) o sześciu wieżach wiatru. Odbędziemy spacer po eleganckich ogrodach Doulat Abad, wzorowo oddających założenia ogrodu perskiego (UNESCO). Powrót do hotelu w Jaździe lub okolicy. W tym dniu nie ma opcjonalnej kolacji w hotelu (Trasa ok. 30 km). Wieczorem dla chętnych (dodatkowo płatny ok. 30 Eur) przejazd do położonego na pustkowiu karawanseraju Zejn ol-Din, gdzie zjemy tradycyjną kolację oraz weźmiemy udział w lekcji astronomii pod gwiaździstym pustynnym niebem (cena i realizacja zależna od ilości chętnych)

Dzień 8
Po śniadaniu wyruszymy w głąb Wielkiej Pustyni Słonej do miejscowości Charanak, założonej jako przystanek dla karawan na szlaku chorasańskim. Zbudowana z suszonej gliny osada-forteca mieści m.in. Meczet Piątkowy z chwiejącym się minaretem oraz ciekawe architektonicznie pozostałości domostw. Następnie mijając dzikie, odludne góry dojedziemy do Czak-Czaku, najważniejszej w świecie świątyni zoroastryjskiej, położonej wysoko ponad doliną. Kolejno odwiedzimy Mejbod, w którym zobaczymy Czaparchane – dawną stację pocztową, karawanseraj z przylegającym do niego potężną cysterną na wodę, jak również starożytną „lodówkę” – miejsce do wytwarzania i przechowywania lodu. Przed wyjazdem do Isfahanu, zobaczymy jeszcze wieżę gołębią oraz jeden z ciekawszych tego typu obiektów w Iranie - twierdzę Narin. Zakwaterowanie w hotelu w Isfahanie lub okolicy; nocleg. (Trasa ok. 450 km)

Dzień 9
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Isfahanu, które rozpoczniemy od placu Imama (jednego z największych na świecie), zwanego do niedawna Naksz-e Dżahan, czyli "Obraz Świata", co ma odzwierciedlać rangę i piękno zgromadzonych przy nim zabytków. Zobaczymy dominującą nad okolicą bryłę meczetu Imama, zwiedzimy uchodzący za najpiękniejszy w Iranie meczet Lotfollah, słynący z subtelnych dekoracji i gry światła oraz pałac Ali Kapu – reprezentacyjną część kompleksu królewskiego. Spojrzymy na "Obraz Świata" z pałacowego tarasu oraz wstąpimy do Sali Muzycznej z niespotykaną akustyką. Odwiedzimy także otoczony wspaniałym ogrodem, służący rozrywkom i wytwornym przyjęciom, pawilon Czehel Sotun, a po czasie wolnym przespacerujemy się jednym z isfahańskich mostów, podglądając styl życia mieszkańców miasta. Przejedziemy następnie do dzielnicy Nowa Dżolfa, w której zobaczymy bogato zdobioną ormiańską katedrę Wank - dowód tolerancji religijnej Islamskiej Republiki Iranu. Nocleg w Isfahanie lub okolicy. (Trasa ok. 50 km).

Dzień 10
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Isfahanu, m.in.: łaźnie Ali Gholi Agha, gdzie dowiemy się o znaczeniu tego typu obiektów w kulturze Iranu, minaret Ali – jeden z najwyższych w Isfahanie, Meczet Piątkowy – prawdziwy „podręcznik” historii architektury islamu, w którym znajdziemy między innymi niezwykle finezyjne przykłady sztuki z czasu panowania Mongołów. Po południu czas wolny na zakupy i spacery. Wieczorem wizyta w zurchane, gdzie zobaczymy pokaz tradycyjnych, sięgających korzeniami starożytności ćwiczeń wykonywanych przez irańskich atletów. Powrót do hotelu, nocleg. (Trasa ok. 30 km).

Dzień 11
Bardzo wcześnie rano wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko w Isfahanie. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy na lotnisko Okęcie.

WIĘCEJ INFORMACJI:
Biuro Podróży Geotour
tel. 500 - pokaż numer telefonu - lub 322 - pokaż numer telefonu -
http://www.superwakacje.com.pl/
Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Uzupełnij adres e-mail Wpisz poprawny adres e-mail
Uzupełnij treść zapytania Treść zapytania musi być dłuższa niż 2 znaki
Dodaj załącznik
Max. 7MB, Dozwolone: jpg, jpeg, png, doc, docx, pdf, gif, html, txt.
Potwierdź, że jesteś człowiekiem
Chorzów
Odpowiada szybko
Na Lento.pl od 28 wrz 2012
Strona użytkownika
Obserwujesz ofertę
  • Wypromuj
  • Zgłoś naruszenie
  • Drukuj ulotkę
  • Edytuj/usuń